piątek, 16 października 2009

Zrób coś dobrego – zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki!

Dziś nie będzie kulinarnie, mimo iż obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Niestety niektórym tego chleba na co dzień brakuje. Dziś więc można im niejako pomóc, można zrobić coś dobrego dla innych. A zatem:

Zapewne wiecie o akcji SZLACHETNA PACZKA, która organizowana jest już po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja ma na celu pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, ale rodzinom naprawdę potrzebującym, a nie tym roszczeniowym. Bardzo charakterystycznym elementem akcji jest fakt, że konkretny darczyńca przygotowuje pomoc dla konkretnej rodziny.
W tym roku mój mąż jest liderem rejonu w Krakowie i szuka ludzi do zespołu. Potrzebuje 30 wolontariuszy. Cytując tekst artykułu na stronie internetowej:

W tym momencie poszukujemy wolontariuszy – najważniejszych osób PACZKI. W całej Polsce szukamy odpowiedzialnych i odważnych osób, które odwiedzą rodziny żyjące w ubóstwie i zapytają o ich potrzeby - a później umieszczą te dane w internetowej bazie, by darczyńcy mogli przygotować dla rodzin paczki na święta.
Paczka to prezent: z jednej strony wymarzony i długo oczekiwany, a z drugiej – starannie przygotowany, trafiony i szlachetny. Wolontariusz jest jego pośrednikiem – to on kontaktuje się z rodziną i pyta, czego jej brak. Również on odpowiada za kontakt z darczyńcą: dba o dostarczenie mu potrzebnych informacji, odpowiada na pytania o potrzeby rodziny, a później, po przekazaniu paczki rodzinie sam dostarcza prezent dla darczyńcy: czyli relację z tego, jak paczka została przyjęta i ile sprawiła radości. To wspólne świętowanie radości – każdy jest nią obdarowany!


Jak widać Wolontariuszy szuka całe stowarzyszenie, my potrzebujemy zebrać 30 osób. Chwilowo nasz zespół liczy 14 osób, co bardzo łatwo przekłada się na to, że dostarczymy pomoc do połowy rodzin z tych zaplanowanych.

Dlatego apeluję do Was – włączcie się w akcję – pomnóżcie dobro na Święta.

Obowiązki wolontariusza wyglądają następująco:

  • 2 wizyty u rodziny – co ważne:
    • jest gotowa lista adresów – nie chodzimy i nie pukamy do drzwi na chybił trafił, tylko idziemy w konkretne miejsce,
    • wolontariusze zawsze chodzą parami, nigdy samodzielnie, więc nie będziecie zdani tylko na siebie,
  • wpisanie opisu rodziny do internetowej bazy,
  • opieka nad darczyńcą – kimś, kto chce przygotować paczkę (kontakt telefoniczny),
  • podczas finału (11-13 grudnia) obsługa darczyńcy w magazynie i dostarczenie paczki do rodziny.

Mimo, iż brzmi to może groźnie, to zadania te nie są bardzo czasochłonne

Rejon, jaki mój mąż dostał pod opiekę, to dzielnica XVII Krakowa, czyli ogólnie Nowa Huta w okolicach Wzgórz Krzesławickich w kierunku na Grębałów, Luboczę, Bieńczyce. My sami nie znamy tego terenu, ale traktujemy to jako dodatkowy element wyzwania.
Jest okazja zrobić coś dobrego, więc zróbmy to razem.

Bądź szlachetny – zostań wolontariuszem!

Leszczynka

PS. Jak wiadomo przyjaciele naszych przyjaciół, są naszymi przyjaciółmi. Osobiście nie lubię łańcuszków, ale jeżeli macie rodzeństwo, rodzinę, znajomych, krewnych, którzy również chcieliby/mogliby się włączyć, to prześlijcie im tę wiadomość i niech się do nas odezwą. p.leszczynski[at]gmail.com lub k.kurecka[at]gmail.com

PS2. Akcja obejmuje całą Polskę. My szukamy w Krakowie.

czwartek, 15 października 2009

Wspomnienia sudeckie

 

Po minionym urlopie pozostało już tylko wspomnienie. Jednak trzeba przyznać, że kto nie był w Sudetach i na Dolnym Śląsku – niech żałuje. To, co nas zaskoczyło, to właśnie bogactwo tego regionu. I nie chodzi tu tylko o góry i pagórki do zdobycia, czy szlaki do przemierzenia. Chodzi tu również o liczne pałacyki, twierdze, kościółki, podziemne miasta, sztolnie i inne ciekawe miejsca, np. Park Miniatur Dolnego Śląska, który znajduje się w Kowarach. Od tego miejsca można by spokojnie zaczynać swoją wędrówkę po Dolnym Śląsku: zobaczywszy wszystko w miniaturze, udać się następnie do wybranych miejsc.

Zamek Książ
Zamek Książ.

Pałac w Bobrowie
Pałac w Bobrowie.

Świątynia Wang w KarpaczuKościół Pokoju pw. Świętej Trójcy w Świdnicy
Świątynia Wang w Karpaczu. Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy w Świdnicy.

Starówka Jeleniej Góry
Starówka Jeleniej Góry.

Szczyt Śnieżki
Szczyt Śnieżki.

W Sudetach jest tyle interesujących miejsc, że naprawdę trudno wszystkie wymienić. Chcę Wam pokazać tylko kilka najciekawszych, które odwiedziliśmy:

Kamieńczyk Szlak w Karkonoszach
Kamieńczyk. Szlak w Karkonoszach

Schronisko i stacja meteorologiczna na Śnieżce
Schronisko i stacja meteorologiczna na Śnieżce

Szczyt Sokolik w Rudawach Janowickich
Szczyt Sokolik w Rudawach Janowickich

Podziemne miasto Osówka Podziemia Osówki
Podziemne miasto Osówka. Podziemia Osówki

Jeden z korytarzy Osówki. Wagoniki
Jeden z korytarzy Osówki. Wagoniki

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie Zimna Polana w Górach Sowich
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie.  Zimna Polana w Górach Sowich

Twierdza w Srebrnej Górze
Twierdza w Srebrnej Górze

Jedna z armat srebrnogórskich
Jedna z armat srebrnogórskich

Kule armatnie znalezione na terenie twierdzy w Srebrnej Górze
Kule armatnie znalezione na terenie twierdzy w Srebrnej Górze

Oczywiście cały czas dzielnie towarzyszył nam Pirat.

P1050795 P1050448

Tylko wieczorami padał wyczerpany. Oczywiście w naszym śpiworze i oczywiście ze swoją nieodłączną towarzyszką – świnką morską.

P1050485

A na koniec (na szczęście!) całej naszej wyprawy popsuł się nam aparat, więc obawiam się, że chwilowo zdjęć nie będzie. :(